FudLoop

Ringmajandusettevõte FudLoop ja Tallinna Nõmme Huvikool teevad koostööd, et ehitada innovatiivne toidujagamiskapp, mille eesmärk on vähendada toidu raiskamist. Esimese toidujagamiskapi avab FudLoop Keskturul detsembri alguses. Kapp hakkab paiknema turu administratiivhoone ühel küljel. Pärast pilootkapi avamist kavatseb ettevõtte FudLoopi kaasasutaja Tarmo Seliste sõnul laiendada oma tegevust ka teistesse linnaosadesse.

Viimase hetke toitu saab peagi päästa ka Nõmmel

FudLoopi toidujagamiskapp ehitatakse valmis Nõmme Huvikoolis. Kapi ehitamiseks kasutab FudLoop Tallinna Nõmme Huvikooli garaaži.

Nõmme huvikooli õppejuhi Monika Paletzky sõnul ollakse meeleldi osalised keskkonda toetavates projektides. „Mõeldes keskkonnale, oleme ka juba oma linnalaagrite toitlustamisel võtnud kasutusele ringmajandusest lähtuva ringkarbi. Lisaks on meil loodusmaja kus väärtustatakse rohelist mõtteviisi, mis on juba ainekavades. Samuti on käsitöö huviringid ülesse ehitatud taaskasutusele. Oleme rohelised ja mõtleme roheliselt!“ kinnitas ta. Kappi võetakse annetamiseks vastu  kaua säilivaid, terveid ja tootja originaalpakendis olevaid tooteid.. Kuna kapid on avatud ööpäevaringselt, siis on võimalik nende kaudu ümber jagada kaubanduskettidelt pärinevat “kõlblik kuni” toitu, mida praegu ei ole võimalik või majanduslikult mõistlik päästa. Kappides olev toit saab olema kõik tasuta, kappidest võivad toitu võtta ja annetada kõik, kes on eelnevalt ennast kliendiks registreerinud.

Maailmas ainulaadne kapilahendus

Eestis visatakse aastas ära 167 000 tonni toitu, millest veidi enam kui pool ehk 84 000 tonni on söögikõlbulik. Kogu toidutarneahelas raisatud toidu väärtus kokku on hinnanguliselt 164 miljonit eurot aastas. Lahendust sellele suurele keskkondlikule ja sotsiaalsele probleemile otsib juulis asutatud ringmajandusettevõte FudLoop, kes tegeleb toidujagamiskappidel põhineva toiduringluse teenuse arendamisega.

FudLoopi kaasasutaja Tarmo Seliste sõnul on toidujagamiskapid efektiivne ja kiire viis ülejääva toidu distributsiooniks. „Toidujagamiskappe leiab linnadest üle maailma. Eestis paigaldati esimesed kapid Tartusse, kolm aastat tagasi. Peamiseks probleemiks varasemalt paigaldatud kappide juures on see, kuidas tagada toiduohutus ja kappide varustatus toiduga,“ ütles Seliste

Toidujagamiskapi edasiarendus

Tulenevalt sellest arendab FudLoop isikutuvastusel põhinevat kapilahendust, kus toidu võtmiseks ja toidu annetamiseks peab inimene ennast eelnevalt registreerima kliendiks.  Seliste sõnul pole teadaolevalt maailmas ühtegi toidujagamiskappi, mille kasutamiseks oleks vaja ennast toiduvõtja või toiduannetajana eelnevalt vaja tuvastada.

Vabatahtlikud kontrollivad, et toidujagamiskapp oleks puhas ja sealne toit vastaks Põllumajandus- ja Toiduameti kehtestatud reeglitele. FudLoop kogub rahalisi annetusi kappide rajamiseks ja otsib ka vabatahtlikke, kes aitaks toiduringlust Tallinnas käivitada. Lisainfot toetamise ja toidu annetamise võimaluste kohta leiab veebilehelt www.fudloop.ee ja Facebookist (www.facebook.com/Fudloopest).

Artikkel ilmunud Nõmme Sõnumites 03.12.2021