FudLoop

Ringmajandusettevõte FudLoop paigaldas Keskturule oma esimese toidujagamiskapi, mille eesmärk on päästa toitu kodumajapidamistest ja ettevõtetest ja suunata see inimeste toidulauale. Kapi paigaldamisele järgneb paarinädalane testimise periood, mille järel avatakse kapp avalikuks kasutuseks.

„Eestis visatakse igal aastal ära hinnanguliselt 84 000 tonni söömiskõlbulikku toitu. Ajal, mil toiduhinnad kallinevad ja valmistume rohepöördeks on iga prügikasti jõudev inimtoiduks sobilik toidu kilo häbiks meie ühiskonnale rahalisest kahjust rääkimata. Vajame hädasti uusi lahendusi, mis aitavad vähendada äravisatavaid toidukoguseid. Loodame, et inimesed võtavad meie kapi hästi vastu ja saame oma tegevust kiiresti laiendada,“ ütles FudLoopi kaasasutaja Tarmo Seliste.

Toidujagamiskapid on tänapäeval populaarsed üle maailma. Uuendusena on FudLoopi kapp avatud ainult klientidele, kes ennast eelnevalt kasutajaks registreeruvad. Kapi kaudu ringlema hakkav toit on klientidele tasuta.

 „Klientide registreerumise avame oma veebilehel paari nädala jooksul. Oleme pidanud läbirääkimisi toidu annetamise osas paljude ettevõtetega ja soovime tagada kapi hea varustatuse toiduga algusest peale. Ootame koostööpartneriks kõiki toitlustusasutusi ja ettevõtteid, kellel jääb oma igapäevase tegevuse käigus toitu üle. Samas võtame vastu toitu ka kodumajapidamistelt,“  märkis Seliste.

Toidu võtmiseks ja annetamiseks peab ennast kasutajaks registreerima. Teadaolevalt ei ole maailmas ühtegi toidujagamiskappi, mille kasutamiseks oleks vaja ennast tuvastada. Kapi kasutajate tuvastamine võimaldab meil suurendada toiduohutust ja vältida kapi väärkasutust.

FudLoop registreerib ennast toidukäitlejana ja täidab Põllumajandus- ja Toiduameti poolt toidujagamiskappidele kehtestatud nõudeid.

“FudLoopi algatus on hea näide sellest, kuidas erasektor saab läbi innovatsiooni ja koostööprojektide tuua uut hingamist valdkondadesse, kus eksisteerib selge probleem. Peame Astri Grupis roheväärtusi väga oluliseks, seega on FudLoopi kapi testimine heaks täienduseks meie teistele roheprojektidele. Olgu selleks taastuvenergiale üleminek, päikeseelektrijaamade rajamine, Uuskasutuskeskusega koostöös sündinud kogumismajad või pilootprojektid Nutriloopi ja Bringbackiga Balti Jaama Turul,” sõnas Keskturu tegevjuht Rain Pärn.

Toidujagamiskapp on paigutatud Tallinna Keskturu administratiivhoone külge aadressil Keldrimäe 9.

FudLoopi tegevust on toetanud Baltic Wood Partners, Chemi-Pharm, Greenclean, Koopia Niini & Rauam, Lextal, LukuExpert, Raitwood, Tallinna Nõmme Huvikool, Nõmme Linnaosa valitsus, Tartu Biotehnoloogia Park jt.